کسب و کارمحصول

7 بخش مهم استراتژی عرضه یک محصول قدرتمند

 

بر اساس تحقیقات انجام شده تنها 40% محصولات روانه بازار شده و از این مقدار تنها 60% در طول زمان تولید درآمد می کنند . شروع و ایجاد یک محصول در برگیرنده ریسک خیلی بالایی است . ریسک بخشی از کارهای استارت آپی است و همین موضوع استارت آپها را مهیج کرده است . یکی از وظایف مدیر توسعه محصول آن است که با درایت و تجربه خود این ریسکها را شناسایی کند و آنها را کاهش دهد . در زیر به 7 عامل مهم اشاره شده است که مدیر محصول با دقت در آنها می تواند محصول را به سمت موفقیت حرکت دهد .

1 – مدیر محصول باید قبل از همه چیز محصول درستی را انتخاب کنید

در ابتدا محصول درستی را انتخاب کنید . شروع یک محصول با فرآیند توسعه محصول آغاز می شود ؛ اکثر استارت آپها در ابتدا محصول اشتباهی را انتخاب کرده و اساس شکست خود را پی ریزی می کنند !
بهتر است در ابتدا بجای عرضه محصول به طور سخت گیرانه ای مرحله توسعه محصول را انجام دهید و سپس به مرحله بعد بروید .

2 – فرضیات خود را در مورد بازار تست کنید

در توسعه محصول فرضیات واقعیت نیستند بلکه فرضیات فرصتی برای تحقیق ، بررسی و آزمایش هستند . باید دقت کنید که فرضیات بدون تحقیق و آزمایش باعث شکست شما خواهد شد و در صورتی که همراه آزمایش و تحقیق باشد می توانید محصولی عالی که ایجاد درآمد کند تولید کنید .

3 – قبل از عرضه برای محصول مشتری ایجاد کنید

شما میتوانید با روشهایی قبل از عرضه محصول با ایجاد ترافیک مشتریان اولیه برای آن پیدا کنید . یک صفحه فرود Landing Page ایجاد کنید و ایمیل های مشتریان را بدست آورید . افرادی که ایمیل و آدرس خود را داده اند در واقع اولین پذیرنده های محصول شما هستند ؛ این افراد هسته اصلی محصول شما هستند که می توانند بقیه افراد را با محصولتان همراه کنند . شما هم اکنون آدرس و اطلاعات آنها را دارید و می توانید از وضعیت جدید محصول آنها را آگاه کنید .

4 – قبل از داشتن مشتریان واقعی از مشتری بالقوه بازخورد بگیرید

وقتی محصولی در خلا! می سازیم که به دور از مشتری و بازخورد اوست به احتمال قوی رو به شکست حرکت می کنیم . ممکن است مدیر شرکت ، مهندسان و برنامه نویسها همه از محصول ایجاد شده هیجان زده و خوشحال باشید اما یک بخش مهم و اساسی را در نظر نگرفته اید و آن مشتری ! است .
وقتی جیمز دایسون پرفروشترین جاروبرقی جهان را ساخت به این فکر می کرد که نظر مشتری در مورد محصولش چگونه است ، بعد از ساخت 5126 نمونه اولیه مختلف یکی از آنها به خوبی با نظر مشتری یکی بود .

5 – مدیر محصول باید تمرکز خود را بجای امکانات روی محصول قرار دهد

اطلاعات زیادی در مورد ساخت ” کمینه محصول پذیرفتی ” MVP وجود دارد . هدف ساخت ” کمینه محصول پذیرفتنی ” بررسی بیشترین نرخ بازگشت سرمایه با توجه به ریسک است . محصولات جدید پر ریسک هستند و بجای اینکه میلیون ها تومان پول و زمان از زندگی خود را صرف ساخت یک محصول با امکانات زیاد کنید ببینید چه چیزی نیاز اصلی است و مشتری آن را می خواهد . شما می توانید با اجرای فرایند ” بازخورد – اصلاح ” در مورد امکانات ( فیچر ) محصول از زمان به نفع خود استفاده کنید . اپل یک نمونه خوب برای ساخت کمینه محصول پذیرفتی است . اولین نمونه iPad دوربین نداشت و بیشتر روی سرعت و کارایی و ظاهر زیبا آن کار شده بود .

6- طرح خود را قبل از عرضه تست کنید

بدون آزمایش طرح ، عرضه کردن محصول یک اشتباه پر هزینه است ، این یکی از وظایف مدیر توسعه محصول است که طرح را قبل از عرضه تست کند .

7 – عرضه محصول را تمرین کنید

یکی از ریسکهای ذاتی تولید محصول جدید این است که شما وارد یک ناحیه جدید شده اید ، شما چنین محصولی را قبلا عرضه نکرده اید یا اصلا شما سابقه عرضه یک محصول را نداشته اید در این صورت چگونه می خواهید این کار را انجام دهید ؟
جواب خیلی ساده است . با تمرین !
اگر شما می خواهید یک عرضه موفق داشته باشید نیاز است بخش های مختلفی که در این زنجیره قرار دارند را تحت کنترل خود درآورید . به این فکر کنید که عرضه یک محصول از چه بخش هایی تشکیل شده است و آن را بصورت رسمی تمرین کنید و یک برنامه برای آن داشته باشید .

در این مقاله تلاش شد مهمترین وظایف مدیر توسعه محصول که منجر به عرضه محصولی قدرتمند می شود را ارایه دهیم .

 

Show More

Related Articles

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button